درباره ما

به نام خدا

معرفی پروژه ساخت مستند اینترنتی دورنیست
با هدف معرفی و تبلیغ جاذبه های فرهنگی،طبیعت و معماری ایران

طراح و تهیه کننده:
سید جعفر میراشرفی
تابستان ۱۳۹۵ 
مقدمه
زمانی که سینما اختراع شد مدتی طول کشید تا پیشروان این حرفه همچون دیوید وارک گریفیث به ساختاری که امروزه سینمای داستان گوی نود دقیقه ای است برسند، با اختراع تلویزیون و همه گیر شدن آن سازندگان در یافتند مخاطب تلویزیون نیازهای متفاوتی نسبت به مخاطب سینما دارد، بنابر این ساختار برنامۀ تلویزیونی بر اساس نیازمخاطب تغییر کرد، در تلویزیون شاهد ساختارهایی هستیم که به هیچ وجه در سینما مورد استقبال قرار نمی گیرد، مثل شو های تلویزیونی و یا گفتگوهای ویژه و….
با آمدن اینترنت روش استفاده از آن به قدری نسبت به تلویزیون و سینما تفاوت دارد که دیگر حتی نمی توان نام مخاطب یرای استفاده کنندۀ آن گذاشت، چرا که مصرف کنندۀ پیام در اینترنت خودش می تواند تولید کنندۀ پیام باشد، در بازارهای محلی قدیم هر کس محصول خودش را می فروخت و از دیگری محصولی که نیاز داشت می خرید، امروزه فضای مجازی یک بازار بزرگ است که همه هم مصرف کننده و هم تولید کنندۀ بالقوه آن هستند، مخاطب محتوایی که نیاز دارد در فضای مجازی پیدا می کند و از طرفی محتوایی که تولید کرده عرضه می کند، به دلیل شلوغی بازار پیام در اینترنت محتوای تولید شده باید بر اساس اصول نوین بازاریابی و تبلیغات اینترنتی ارایه شود ، در غیر این صورت پیام و محتوای تولید شده در میان انبوه پیام های بی محتوا و کم محتوا گم می شود.
طراحی ساختار و تولید محتوای ویدیوها بر مبنای ویژگی ها و نیازهای مخاطب اینترنتی :
یکی از مهمترین اصول بازاریابی، تحلیل رفتار مصرف کننده و شناخت نیازهای اوست، مخاطب در فضای مجازی روش متفاوتی در دریافت و استفادۀ پیام نسبت به مخاطب تلویزیونی دارد، ارتباط یک سویه و خطی و محدود به زمان و مکان در برنامه های تلویزیونی جای خود را به ارتباطی دو سویه، غیر خطی و بدون قید زمان و مکان در فضای مجازی داده است، یعنی مخاطب هر جا که بخواهد و هر زمان که خودش اراده کند مصرف کنندۀ پیام مورد علاقۀ خودش خواهد بود و تولید کنندۀ پیام و محتوا باید بر اساس این ویژگی های مهم به تولید و نشر پیام بپردازد.
Dournist.com چیست؟
در حال حاضر سایت های زیادی جهت معرفی و تبلیغ ایران فعال هستند که عمدۀ آنها برای تامین محتوای سایت خود از عکس و متن و ویدیو های گرفته شده توسط افراد آماتور و یا در موارد معدود تولید شده توسط خودشان استفاده می کنند، برخی ویدیوها از میان آثار تولیدی تلویزیون و آرشیوی انتخاب شده است، در واقع هیچ سایتی تا کنون وجود نداشته که به تولید ویدیو بر اساس ویژگیها و شرایط خاص مخاطب درفضای مجازی بپردازد.
در این سایت با هدف جذب مخاطب به تولید ویدیوهایی مستند مبتنی بر ویژگیهای خاص فضای مجازی و مخاطب آن می پردازیم.
– شعار اصلی دورنیست نشان دهنده هدف و رویکرد محتوای تولید شده در سایت است:
تصور کن که اینجایی

اصول در نظر گرفته شده برای تولید محتوای ویدیویی این سایت عبارتند از:
در واقع هدف محتوای تولید شده ایجاد فضایی بی واسطه برای مخاطب است که وی چند لحظه خود را در فضای به تصویر کشیده شده احساس کند.
– برای مخاطب اینترنتی و بر اساس نوع نگاه و روش استفاده از محتوا در اینترنت توسط کاربران تولید می شود
– کوتاه بودن زمان ویدیو(حدود دو دقیقه)
تولید فیلم های کوتاه در حدود دو دقیقه که به شکل مختصر و مفید به معرفی موضوع می پردازند، مخاطب در
فضای مجازی حوصله دیدن فیلم های بلند را ندارد.
– تمرکز بر موضوع و نوع رسانه :
تمرکز بر یک موضوع مشخص که در اینجا معرفی ایران است و صرفاً مبتنی بر ویدیوهایی که طبق قواعد تعیین شده برای این منظور تولید می شوند، از ویدیوهایی که به اشکال مختلف توسط دیگران تولید شده استفاده نمی شود.

– مستند بی واسطه:
در روش سنتی برای کامل تر و زیباتر شدن فیلم از نریشن، موسیقی، تروکاژهای صوتی و تصویری ، زوایای
اغراق شده و غیر متعارف و تکنیک های حرکتی استفاده می شودکه به جذابیت و زیبایی فیلم کمک می کند،
در اینجا سعی می شود با حفظ کیفیت تصویر و صدا در سطح عالی بقیۀ واسطه ها و عناصر هنری و تکنیکی
حذف شود به گونه ای که تا حد ممکن مخاطب خود را بدون واسطه در فضا و مکان به تصویرکشیده حس کند .
– اطلا عات تکمیلی:
متن و محتوای مکتوب در بارۀ ویدیو توسط سایت نگارش شده، در پایین ویدیو قرار می گیرد و به زبان های انگلیسی، عربی، فرانسه و اسپانیایی ترجمه خواهد شد.
– محتوای اکثر سایت هایی که در حوزۀ گردشگری به معرفی و تبلیغ ایران می پردازند متن و عکس است که بیشتر آنها هم کپی است به خصوص محتوای ویدیو که تولید آن به مراتب سخت تر است، هدف ما در این سایت فقط تولید محتوای ویدیویی با موضوع معرفی و تبلیغ ایران است

(Visited 146 times, 1 visits today)